Jak zapewnić gryzoniom ochłodę podczas upałów?

Upały wszystkim dają się we znaki – nie mniej nam niż naszym małym podopiecznym. Jak więc latem zapewnić gryzoniom nieco ochłody?

Zapewnij cień

Klatki w żadnym razie nie wolno trzymać w miejscu nasłonecznionym! Nawet gryzonie dzienne nie powinny przebywać w miejscu narażonym na bezpośrednie światło słoneczne.
Warto odsunąć klatkę od okna lub osłonić ścianę od strony okna ręcznikiem lub kartonem.

Udostępnij wodę

Napełnione poidło to podstawa. Pamiętaj, że podczas upału woda szybciej paruje i na wpół napełnione poidło może po kilku-kilkunastu godzinach być już puste. Dodatkowo, wszystkie zanieczyszczenia trafiające do wody szybciej się teraz psują, więc warto częściej myć poidła.

Wietrz pokój

Zwierząt oczywiście nie trzymamy w przeciągu, ani nie kierujemy na nie wiatraków i wentylatorów, ale trzeba zapewnić cyrkulację powietrza. 
Staraj się wietrzyć pokój, w którym przebywają gryzonie rano i wieczorem, gdy jest nieco chłodniej. Częstsze niż zwykle wietrzenie i sprzątanie jest latem konieczne, gdyż wysokie temperatury przyśpieszają rozkład moczu i odchodów.

Zapewnij źródło chłodu

W zależności od gatunku gryzonia można umieśić w klatce lub zamocować na jej dachu zamrożoną butelkę z wodą (owiniętą w cienką tkaninę), ułożyć na dnie klatki schłodzoną w lodówce płytkę ceramiczną (np. kafelek, formę do pieczenia), wstawić do klatki miseczkę z wodą (chłodną, ale nie zimną) albo schłodzonym piaskiem kąpielowym czy wsunąć wkład chłodzący pod kuwetę klatki.

Mądrze zaplanuj podróż

Jeśli to możliwe – nie zabieraj gryzonia z domu podczas upałów. Gdy naprawdę musisz latem zabrać gryzonia do weterynarza lub w dłuższą podróż, to przede wszystkim postaraj się robić to rano lub wieczorem, gdy jest chłodniej. I ograniczyć czas podróży.
Podróż w trakcie dnia powinna odbywać się w transporterze lub małutkiej klateczce – gryzoń musi być osłonięty od słońca, ale jednocześnie mieć zapewnioną dobrą wentylację. Podróżując środkiem transportu pozbawionym klimatyzacji, do transportera należy włożyć schłodzoną butelkę z wodą owiniętą np. w skarpetę. I koniecznie jakieś źródło wody – małe poidło lub soczysty owoc lub warzywo (jeśli dany gatunek może jeść surowe owoce i warzywa).

Unikaj zmian temperatur

Pamiętaj, że dla gryzoni czesto bardziej zabójcze od wysokich temperatur są nagłe zmiany temperatury. Dlatego warto tak zaplanować podróż, żeby nie musieć np. po kwadransie w klimatyzowanym tramwaju spędzać kwadransu w 30-stopniowym upale czekając na przesiadkę.

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close