Rozpoznawanie płci u koszatniczek

Źródło: https://www.facebook.com/notes/koszatniczkowy-dom-tymczasowy-u-kociary/rozpoznawanie-p%C5%82ci-u-koszatniczek/2621698474580427/

U koszatniczek wiele problemów sprawia rozpoznanie płci. Dlaczego tak się dzieje? U samców jądra przez większość czasu są schowane w jamie brzusznej, nie występuje u nich typowa moszna. Samiczki ujście cewki moczowej mają umiejscowione na wyniosłości, która przypomina penisa. Ze względu na taką budowę anatomiczną na pierwszy rzut niedoświadczonego oka trudno jest rozróżnić samca od samicy. Natomiast dla wprawionego opiekuna płeć zwierzaka nie stanowi zagadki i można ją ocenić już od urodzenia ;)Mam nadzieję, że ten krótki artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości, co do tego jakiej płci zwierzaki macie w domu

Samica

Dorosła samiczka

U samiczki odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej jest mniejsza niż u samca. U samiczek widoczna jest pochwa w postaci delikatnego wcięcia u podstawy wzniesienia, która przez większość czasu jest zamknięta. Pochwa otwiera się w rui oraz podczas porodu. Pomiędzy wzniesieniem, a odbytem widoczny jest fałdek skóry, który układa się poziomo. U samiczek zazwyczaj nie występuje otoczka skóry pozbawionej włosów, która często jest widoczna u samców.

Samiczka w rui

U samiczek w rui może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk narządów płciowych, są to zmiany subtelne. Duży obrzęk narządów rozrodczych nie jest objawem rujowym i powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty. Może też pojawić się delikatny wypływ – przezroczysty lub lekko mętny, może on zasychać wokół narządów rozrodczych. Podobnie jak w przypadku obrzęku – obfity, ropny lub krwisty wypływ nie jest stanem fizjologicznym, normalnym, a objawem chorobowym. Kiedy samiczka jest w rui narządy płciowe i odstęp między ujściem cewki moczowej a odbytem wyglądają na większe, dlatego może to być przyczyną pomyłek przy niezbyt wyraźnych zdjęciach.

Młoda samiczka – noworodek

U samiczek noworodków jest bardzo wyraźnie zaznaczona pochwa. Jest ona widoczna jako wcięcie w pobliżu ujścia cewki moczowej. Odległość między wzniesieniem a odbytem jest bardzo mała. Z wiekiem wcięcie pochwy staje się mniej widoczne, żeby u dojrzałych płciowo samic być całkowicie zamknięte.

Samiec

Dorosły samiec

U samców odległość między penisem a odbytem jest bardzo duża. Te dwie struktury łączy wyraźny pionowy fałd skóry. Wokół narządów rozrodczych i odbytu występuje często wyraźna otoczka z bezwłosej skóry. Penis jest wyraźnie większy niż ujście cewki moczowej u samiczek. U dojrzałych samców jądra można wymacać w jamie brzusznej po obu stronach penisa, a czasami u pobudzonych samców potrafią się wyraźnie odznaczyć pod skórą. Penis koszatniczek jest stosunkowo długi i może być zauważony podczas mycia się koszatniczki, podczas kopulacji lub masturbacji. Zdarza się, że prącie wypada z napletka i zwierzę nie jest w stanie schować go z powrotem, a prącie ulega obrzękowi – wtedy niezbędna jest pomoc weterynaryjna.

Młody samiec – noworodek

U samców noworodków widoczny jest stosunkowo duży penis. Odległość między penisem a odbytem też jest dużo większa niż u samiczki. U noworodków nie ma wyraźnego fałdu łączącego penisa z odbytem, pojawia się on w pierwszych tygodniach życia. Jądra u noworodków nie są wyczuwalne i nie odznaczają się pod skórą.

Jeśli nadal nie potrafisz rozpoznać płci u swojej koszatniczki, to nie wstydź się i napisz do nas. Możesz podesłać zdjęcia, filmiki spróbujemy rozpoznać płeć Twoich podopiecznych. 😉 Lepiej trochę się nagimnastykować z robieniem zdjęć, niż mieć koszatniczki różnych płci i niechcianą ciążę.

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close