Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się Viva Gryzonie?

Viva Gryzonie zajmuje się ratowaniem porzuconych i zaniedbanych gryzoni domowych.

Odbieramy zwierzęta z interwencji albo ze schronisk dla zwierząt (które są zupełnie nieprzystosowane do opieki nad gryzoniami), czasem także od osób prywatnych w bardzo trudnej sytuacji.

Zajmujemy się szczurami, koszatniczkami, chomikami, szymszylami, świnkami morskimi…

Czym NIE zajmuje się Viva Gryzonie?

Viva Gryzonie NIE ma prawa do samodzielnego przeprowadzania interwencji ani upominania firm i osób prywatnych, więc nie jesteśmy w stanie reagować na prośby w rodzaju “zamknijcie tę pseudohodowlę” lub “ta pani chwali się na Facebooku zdjęciami ze szczurem na smyczy” – sytuacje mające znamiona znęcania się nad zwierzętami należy zgłaszać do TOZ, OTOZ Animals czy lokalnego ekopatrolu Straży Miejskiej.

Nie jesteśmy też serwisem ogłoszeniowym – od tego są fora i grupy gryzoniowe czy np. Szczurze Adopcje.

Dla prywatnych właścicieli powinniśmy być ostatnią deską ratunku, do której zgłaszają się dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości znalezienia swojemu zwierzęciu nowego domu.

Czy udostępniacie prywatne ogłoszenia na swoim fanpage’u?

Prywatne ogłoszenia należy najpierw wystawiać na przeznaczonych do tego grupach/portalach, np: Szczurze adopcje, Adopcje gryzoni – zwykle w przeciągu kilku dni / tygodni znajduje się wtedy nowy dom.

Czy organizujecie interwencje?

Viva Gryzonie nie ma prawa do samodzielnego przeprowadzania interwencji – o przeprowadzenie akcji należy poprosić TOZ, OTOZ Animals, Vivę Interwencje czy lokalny Ekopatrol / Ekostraż (oddział Straży Miejskiej). Możemy jedynie uczestniczyć w interwencjach jako pomoc do oceny stanu zwierząt i ich warunków bytowych oraz w miarę możliwości przyjmujemy zwierzęta z interwencji do naszych domów tymczasowych.

Jak najszybciej skontaktować się z Vivą Gryzonie?

W sprawie adopcji konkretnych zwierząt należy kontaktować się z domem tymczasowym, w którym dane zwierzę przebywa – poprzez wiadomość na fanpage’u danego domu tymczasowego.

W sprawach ogólnych najlepiej kontaktować się z nami przez fanpage Vivy Gryzonie.

Gdzie działa Viva Gryzonie?

Obecnie mamy wolontariuszy i domy tymczasowe w następujacych miastach:

  • Gdańsk
  • Łódź
  • Poznań
  • Sosnowiec
  • Warszawa
  • Wrocław

Istnieje jednak możliwość zorganizowania adopcji lub odbioru zwierzęcia na terenie całej Polski o ile uda się zorganizować transport grzecznościowy.

Jak adoptować zwierzę z Vivy Gryzonie?

Aby adoptować zwierzę z Vivy Gryzonie należy:

  • przesłać nam wypełnioną ankietę adopcyjną i jeżeli ankieta zostanie pozytywnie zweryfikowana, to…
  • umówić się z nami na wizytę przedadopcyjną
  • podpisać umowę adopcyjną podczas odbioru zwierzęcia

Szczegółowy opis procedury adopcyjnej znajduje się na podstronie dotyczącej adopcji.

Jak działają domy tymczasowe Vivy Gryzonie?

Dom tymczasowy to prywatne mieszkanie i zaufana, znająca się na potrzebach gryzoni wolontariuszka, która opiekuje się fundacyjnymi zwierzętami. W zależności od możliwości czasowych i lokalowych, w domu tymczasowym może przebywać od kilku do kilkudziesięciu zwierząt. Część naszych wolontariuszek ma wykształcenie weterynaryjne, część jest po prostu doświadczonymi gryzoniowymi pasjonatami.

Dom tymczasowy po przyjęciu nowego zwierzęcia zabiera je na kontrolną wizytę weterynaryjną i poddaje 2-3 tygodniowej kwarantannie przed wydaniem do adopcji. W tym czasie zwierzę jest socjalizowane, leczone, łączone z innymi itp.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij